Język:
PTTK Białowieża

Kontakt:

tel. 0-85-68-12-295
tel./ fax. 0-85-68-12-624
e-mail : pttk@pttk.bialowieza.pl

Wycieczki dla wszystkich

PTTK Białowieża informuje, że zgodnie z zarządzeniem Dyrekcji Bialowieskiego Parku Narodowego zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego oraz Obszaru Ochrony Ścisłej odbywa sie jedynie w ograniczonych ilościowo grupach i tylko pod opieką licencjonowanych przewodnikow.

Zapraszamy na wycieczki po atrakcjach jakie oferuje Białowieża i Białowieski Park Narodowy. Wyjścia organizujemy zarówno dla grup jak i turystów indywidualnych. W sezonie turystycznym w przypadku osób indywidualnych koszt usług przewodnika jest dzielony na ilość chętnych . Prosimy skontaktować się z nami odpowiednio wcześniej aby ustalić godzinę wyjścia. Będąc w Białowieży nie wypada tego nie zobaczyć.

Za tą bramą rządzi przyroda
Za tą bramą rządzi przyroda

 

PROGRAM SPOTKAŃ Z PRZYRODĄ

PRZYRODNICZE WĘDROWANIA - PROPOZYCJE DLA TURYSTÓW CHCĄCYCH ZOBACZYĆ WIĘCEJ!

 

 

"OKO W OKO Z ŻUBREM - SPOTKAJ KRÓLA PUSZCZY"

Wyprawa jest przeznaczona dla osób, które chcą zobaczyć zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Głównie skupiamy się na obserwacji króla naszej Puszczy, czyli żubra, chociaż nigdy nie wiadomo ile zwierząt oraz jakie gatunki uda nam się zaobserwować. Obserwacja różnych gatunków zwierząt jest uzależniona od pory roku i warunków pogodowych. Zdarza się, że deszcz lub wiatr mogą być naszymi sprzymierzeńcami, ponieważ zamaskują odgłosy naszych kroków. Wyprawa rozpoczyna się 1-1,5 godziny przed wschodem słońca. Czas trwania to około 6 godzin. Podczas wyprawy do przejścia jest, w kilku etapach, od kilku do kilkunastu kilometrów, w zależności od warunków pogodowych i kondycji fizycznej uczestników. Wycieczka przewidziana jest w kameralnych prywatnych zamkniętych grupach, maksymalnie 6-cio osobowych. Uwaga: nie łączymy obcych sobie turystów w grupy. Wyprawa ma miejsce w zagospodarowanej części Puszczy Białowieskiej, gdzie możemy się poruszać nie tylko po wyznaczonych szlakach i gdzie możemy korzystać z samochodu. Nie wchodzimy do Rezerwatu Ścisłego w Białowieskim Parku Narodowym. Trzeba posiadać własny samochód z wolnym miejscem dla przewodnika. Dobre buty i wygodne ubranie trekkingowe, kurtki przeciwdeszczowe, prowiant, aparaty fotograficzne, termos z gorącymi napojami etc. będą przydatne. Obowiązkowo każdy z uczestników musi posiadać ze sobą lornetkę albo lunetę ze statywem. Miejsce spotkania jest ustalane indywidualnie z uczestnikami.
Koszt przewodnika na 6 godzin to 420 zł/grupa. Istnieje także możliwość wynajęcia przewodnika z autem (dodatkowy koszt dla maks. 3-ch osób to 280 zł, dla max. 6 osób 450 zł).  Można sprzęt optyczny wypożyczyć w biurze PTTK - koszt wypożyczenia lornetki o parametrach 15x20 to 22 zł/sztuka.

Dąb Bartny
Oko w oko z Żubrem

REZERWAT ŚCISŁY DLA KAŻDEGO 

Najkrótsza wycieczka piesza do najbardziej znanego w świecie fragmentu Puszczy Białowieskiej, Rezerwatu Ścisłego Białowieskiego Parku Narodowego (Rezerwat Biosfery i Światowego Dziedzictwa UNESCO). Podczas wędrówki koncentrujemy się na mijanych miejscach, historii Białowieży, mozaice kulturowej i religijnej oraz przyrodzie. Podczas wędrówki koncentrujemy się na przyrodzie, z uwzględnieniem świata roślin, zwierząt i grzybów, przewodnik opowie także o świecie zwierzęcym i historii. Wyjścia codziennie o różnych godzinach. Pierwsza możliwa godzina startu to 8.00 rano - ostatnie wyjście jest możliwe najpóźniej na 3 godziny przed zachodem słońca. Wyjścia są organizowane codziennie - warto wcześniej zadzwonić i zarezerwować termin. Wycieczka trwa 3 godziny, do przejścia jest 4,5 km. Turyści z małymi dziećmi lub mający trudności z pokonaniem takiej odległości, a posiadający samochód, mogą skrócić przejście do 3 km. Prywatne grupy max.12-osobowe. Uwaga: nie łączymy obcych sobie turystów w grupy.
Koszt wycieczki to 159 zł. Koszt dodatkowy to bilet wstępu do Rezerwatu Ścisłego - płatny w kasie rezerwatu: ulgowy 3,00 zł, normalny 6,00 zł.
Możliwe jest zrealizowanie tej wycieczki bryczką – koszt dodatkowy bryczki 4-osobowej wraz z pozwoleniem na wjazd na ten teren to 310 zł a bilety w takim wypadku kosztują: ulgowy 6,00 zł i normalny 9,00 zł. Oczywiście w przypadku większej ilości osób koszt wzrasta proporcjonalnie . Uwaga: bryczka nie dojedzie w każde miejsce trasy zatem  w kilku miejscach trzeba będzie z niej zsiąść - trasa i dystans do przejścia jest ustalany każdorazowo przez przewodnika z uczestnikami.
 

REZERWAT ŚCISŁY DLA ENTUZJASTÓW: „WĘDRÓWKA DO SERCA PUSZCZY”

Najdłuższa wędrówka piesza do samego serca Rezerwatu Ścisłego Białowieskiego Parku Narodowego (Rezerwat Biosfery i Światowego Dziedzictwa UNESCO).Wycieczka jest przeznaczona dla osób szczególnie zainteresowanych roślinnością najstarszej części Puszczy Białowieskiej. Podczas wycieczki można zobaczyć różne rodzaje formacji leśnych, z ich różnorodną florą, a także usłyszeć interesujące informacje na ich temat. Niekiedy, zwłaszcza w sezonie wiosennym, gdy rozpocznie się wycieczkę wcześnie rano, można zaobserwować ciekawe gatunki ptaków. Wycieczka trwa 6 godzin, do przejścia jest ok. 20 km. Z racji konieczności uzyskania specjalnego zezwolenia jest dostępna dla małych indywidualnych grup . Aby nie ingerować zbyt mocno w przyrodę PTTK organizuje takie wyjścia tylko na indywidualne zamówienie, dla nie więcej niż 6-ciu osób. Nie łączymy obcych sobie turystów w grupy. Należy się ubrać odpowiednio do pory roku, ze szczególnym uwzględnieniem dobrego i wygodnego obuwia trekkingowego. Warto zabrać ze sobą prowiant, termos z ciepłym napojem, sprzęt optyczny, środki przeciwko insektom.
Koszt usług przewodnika w j. polskim to 390 zł . W wypadku chęci rezerwacji przewodnika - specjalisty (ornitologa, botanika ,biologa) koszt przewodnika to 550 zł/grupa. Dodatkowym kosztem jest bilet wstępu na trasę specjalistyczną w kwocie 35 zł/osoba . W sezonie wiosenno-letnim warto wypożyczyć w biurze PTTK lornetkę!
 

 

Łania w sukni zimowej
Najwyższy jesion w Europie

ORNITOLOGICZNY PORANEK W PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ "PTAKI O ŚWICIE I"

Wycieczka dla osób zainteresowanych obserwacją latających mieszkańców Puszczy Białowieskiej. Możemy tu zobaczyć różne gatunki dzięciołów, muchołówek i inne ciekawe gatunki. Wyprawa ma miejsce w ogólnodostępnej części Puszczy Białowieskiej, gdzie możemy się poruszać nie tylko po wyznaczonych szlakach i tam gdzie także możemy korzystać z samochodu. Nie wchodzimy do Rezerwatu Ścisłego w Białowieskim Parku Narodowym. Wycieczka trwa około 5 godzin, do przejścia jest od kilku do kilkunastu kilometrów. Początek wyprawy o wschodzie słońca. Wycieczka przewidziana jest w kameralnych prywatnych zamkniętych grupach, maksymalnie 8-mio osobowych. Uwaga: nie łączymy obcych sobie turystów w grupy. Trzeba posiadać własny samochód z wolnym miejscem dla przewodnika. Dobre buty i wygodne ubranie trekkingowe, kurtki przeciwdeszczowe i prowiant będą przydatne. Obowiązkowo każdy z uczestników musi posiadać ze sobą lornetkę. Każdorazowo miejsce wyjścia i spotkania z przewodnikiem jest ustalane z uczestnikami.
Koszt przewodnika to 430 zł/grupa.  Istnieje możliwość wynajęcia przewodnika z autem (dodatkowy koszt dla max. 3-ch osób to 280 zł , dla max. 6 osób to 450 zł). Można sprzęt optyczny wypożyczyć w biurze PTTK - koszt wypożyczenia lornetki to 19 zł/sztuka.
 

ORNITOLOGICZNY PORANEK W REZERWACIE ŚCISŁYM „ PTAKI O ŚWICIE II”

Wycieczka piesza ze specjalistą ornitologiem do niedostępnego bez opieki licencjonowanego przewodnika Rezerwatu Ścisłego Białowieskiego Parku Narodowego (Rezerwat Biosfery i Światowego Dziedzictwa UNESCO). Mamy duże szanse na spotkanie z szeregiem rzadkich gatunków ptaków, zwłaszcza w sezonie wiosennym Podczas wycieczki przewodnik opowie także o innych aspektach związanych z tym obszarem Parku Narodowego. Wyjścia codziennie o wschodzie słońca. Wycieczka trwa 4 godziny, do przejścia jest 7,5 km. Grupy max.8 -osobowe. Zalecamy trochę cieplejsze ubranie, gdyż rano potrafi być chłodno! Obowiązkowo każdy z uczestników musi posiadać ze sobą lornetkę własną lub wypożyczoną.
Cena 344 zł do podziału na wszystkich uczestników.  Koszt dodatkowy to bilet wstępu do Rezerwatu Ścisłego : ulgowy 6,00 zł, normalny 9,00 zł . Koszt wypożyczenia lornetek w naszym biurze to 15 zł/osoba.

Dzięciołek
Dzięciołek

Dzięcioł średni
Dzięcioł średni
Dzięcioł trójpalczasty
Dzięcioł trójpalczasty

BIAŁORUSKA CZĘŚĆ PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ: WYCIECZKA INDYWIDUALNA PIESZO-AUTOKAROWA ALBO ROWEROWA

9-cio godzinna wyprawa pieszo-autokarowa lub rowerowa z licencjonowanym przewodnikiem (możliwa także bez przewodnika). Łącznie trasa rowerowa liczy około 53 km . Podczas wycieczki przewidziane jest zwiedzanie Muzeum Tradycji Ludowych z poczęstunkiem miejscową nalewką i siedziby Białoruskiego Dziadka Mroza oraz czas wolny w miejscowości Kamieniuki. Koszt usług w wypadku wycieczki z przewodnikiem w j. polskim to 540 zł + 133,5 zł/osoba (koszt uzyskania przepustki , pozwolenia na wjazd na teren parku , obowiązkowego ubezpieczenia turystycznego oraz wymienionych wyżej wstępów). Trasa w całości biegnie bezpiecznymi drogami asfaltowymi o znikomym ruchu pojazdów- nie ma dużych wzniesień. Można także zwiedzić muzeum przyrodnicze i woliery ze zwierzętami - płatne na miejscu dodatkowo 6 rubli czyli około 12 zł za oba obiekty-bez problemu można dokonywać opłat kartami płatniczymi. Obowiązkowo należy mieć ze sobą paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty wycieczki. Wszystkich formalności należy dokonać w naszym biurze najpóźniej do godziny 11.00 w dniu poprzedzającym wyjazd. Dla mniej aktywnych program może zostać zrealizowany pieszo-autokarowo, koszt to 129 zł/os. Dla osób bardziej zainteresowanych przyrodą podpowiemy jakie inne miejsca są warte odwiedzenia.

"ŚLADAMI BIAŁOWIESKICH HISTORII"- OPOWIEŚCI O MIEJSCACH, LUDZIACH, WYDARZENIACH...

Spacer uliczkami i zaułkami Białowieży. Podczas wędrówki koncentrujemy się na mijanych miejscach, historii Białowieży, mozaice kulturowej i religijnej. Przejście trasy 3 km łącznie z przystankami przy najciekawszych miejscach zajmie nam około 3 godziny. Koszt to 180 zł do podziału na wszystkich uczestników - łączymy w grupy niezależnych turystów - max.12 osób. Wyjście z biura PTTK - koniec spaceru w okolicy kościoła katolickiego.

PUSZCZA NIEZNANA ROWEREM  : "ŚLADAMI PROFESOR SIMONY KOSSAK"

Wycieczka rowerowa dla osób, które chcą zobaczyć piękne zakątki Puszczy Białowieskiej, a także dowiedzieć się interesujących informacji na temat jej flory, fauny i historii. Poruszamy się w zagospodarowanej części Puszczy Białowieskiej. Nie wchodzimy do Rezerwatu Ścisłego w Białowieskim Parku Narodowym. Wycieczka trwa 4 godziny, do przejechania jest ok. 18 km. Trasy o średnim poziomie trudności. Warunek uczestnictwa: chęci i umiejętność poruszania się na rowerze. Należy posiadać rower własny lub wypożyczony (dobre wypożyczalnie mieszczą się niedaleko naszego biura). Wyjazdy w grupach max.12-osobowych (łączymy w grupy niezależnych turystów). Wygodne ubranie, kurtki przeciwdeszczowe i prowiant z napojami oraz środki od insektów będą pomocne. Cena 212 zł do podziału na wszystkich uczestników.

Białowieskie Olsy

Białowieskie Olsy

Granica Państwa
Granica Państwa

Żubr samotnik

"REZERWAT ŚCISŁY DLA DOCIEKLIWYCH :TRASA DO DO DĘBU JAGIEŁŁY"

Najpopularniejsza wycieczka piesza do najbardziej znanego w świecie fragmentu Puszczy Białowieskiej, Rezerwatu Ścisłego Białowieskiego Parku Narodowego (Rezerwat Biosfery i Światowego Dziedzictwa UNESCO). Podczas wędrówki koncentrujemy się na przyrodzie, z uwzględnieniem świata roślin, zwierząt i grzybów, przewodnik opowie także o świecie zwierzęcym i historii. Podczas tej wycieczki mamy okazję zobaczyć resztki powalonego przez wichurę w 1974 roku Dębu Jagiełły. Wycieczka może się zaczynać o różnych porach dnia w zależności od pory roku - pierwsza możliwa godzina startu to pół godziny przed wschodem słońca, a ostatnie wyjście najpóźniej na 4 godziny przed jego zachodem. Wycieczka trwa 4 godziny, do przejścia jest 7,5 km. Grupy max.12-osobowe - łączymy w grupy niezależnych turystów! Grupy są organizowane codziennie w zależności od chętnych - często co godzinę - zatem warto wcześniej zadzwonić i zarezerwować termin i miejsce.  Należy się ubrać odpowiednio do pory roku, ze szczególnym uwzględnieniem dobrego i wygodnego obuwia. Warto też mieć ze sobą środki przeciw insektom oraz coś do picia, zwłaszcza  w sezonie letnim.
Cena 212 zł do podziału na wszystkich uczestników. Koszt dodatkowy to bilet wstępu do Rezerwatu Ścisłego - płatny w kasie rezerwatu: ulgowy 3,00 zł, normalny 6,00 zł. W wypadku wyjścia przed godziną 8.00 bilety w cenie: ulgowy 6 zł/os. i normalny 9 zł/os. W wypadku indywidualnego zamówienia tej wycieczki ze specjalistą biologiem koszt przewodnika to 344 zł.

 

Żubr samotnik
Żubr wczesną wiosną

Dąb Bartny
Dąb Bartny

PUSZCZA BIAŁOWIESKA O ZMIERZCHU

Wycieczka pieszo-samochodowa do zagospodarowanej części Puszczy Białowieskiej na spotkania z przyrodą. Większe zwierzęta, takie jak jelenie, lisy lub kuny, czy nocne ptaki, zwłaszcza sowy, zaczynają być wieczorem bardziej aktywne. Obserwacja polega w dużej mierze na nasłuchiwaniu odgłosów przyrody. W dużej mierze obserwacja przyrody zależy od pory roku, godziny zapadania zmroku czy też warunków atmosferycznych. Może okazać się, że wiatr lub nawet deszczyk jest naszym sprzymierzeńcem, gdyż zagłusza nasze kroki. Początek wyprawy na około 3 godz. przed zachodem słońca. Wyprawa trwa 4 godziny, do przejścia jest od kilku do kilkunastu kilometrów. Wycieczka przewidziana jest w kameralnych prywatnych zamkniętych grupach, maksymalnie 6-cio osobowych. Uwaga: nie łączymy obcych sobie turystów w grupy. Wyprawa ma miejsce w zagospodarowanej części Puszczy Białowieskiej, gdzie możemy się poruszać nie tylko po wyznaczonych szlakach i gdzie możemy korzystać z samochodu. Nie wchodzimy do Rezerwatu Ścisłego w Białowieskim Parku Narodowym. Trzeba posiadać własny samochód z wolnym miejscem dla przewodnika. Dobre buty i wygodne ubranie trekkingowe, kurtki przeciwdeszczowe i prowiant będą przydatne. Obowiązkowo każdy z uczestników musi posiadać ze sobą lornetkę. Każdorazowo miejsce wyjścia i spotkania z przewodnikiem jest ustalane z uczestnikami.
Cena 344 zł za przewodnika. Istnieje możliwość wynajęcia przewodnika z autem (dodatkowy koszt dla max. 3-ch osób to 280 zł, dla max. 6 osób to 450 zł). Można sprzęt optyczny wypożyczyć w biurze PTTK - koszt wypożyczenia lornetki z latarką to 15 zł/sztuka.
 

PUSZCZA BIAŁOWIESKA NOCĄ - WYPRAWA Z NOKTOWIZOREM

Wyprawa do Puszczy Białowieskiej nocą, jest skierowana do miłośników obserwacji zwierząt w ich naturalnym środowisku. Podczas tej wyprawy mamy szansę na spotkanie dużych jak i małych mieszkańców Puszczy. Obserwacja polega w dużej mierze na nasłuchiwaniu odgłosów przyrody. Użycie noktowizorów umożliwia zobaczenie nasłuchiwanych przez nas zwierząt. Może to być żubr, jeleń, dzik, lis, kuna czy bóbr a może puszczyk czy sóweczka – tego do końca nie wiemy. Jest to niespodzianka puszczy nocą. W dużej mierze obserwacja przyrody zależy od pory roku, godziny zapadania zmroku czy też warunków atmosferycznych. Może okazać się, że wiatr lub nawet deszczyk jest naszym sprzymierzeńcem, gdyż zagłusza nasze kroki. Wyjścia na godzinę przed zachodem słońca. Wyprawa trwa 4 godziny, a do przejścia jest od kilku do kilkunastu kilometrów. Wyjście dla max.4-ch osób. Uwaga: nie łączymy obcych sobie turystów w grupy. Wyprawa ma miejsce w zagospodarowanej części Puszczy Białowieskiej, gdzie możemy się poruszać nie tylko po wyznaczonych szlakach i gdzie możemy korzystać z samochodu. Nie wchodzimy do Rezerwatu Ścisłego w Białowieskim Parku Narodowym. Trzeba posiadać własny samochód z wolnym miejscem dla przewodnika. Dobre buty i wygodne ubranie trekkingowe, kurtki przeciwdeszczowe, prowiant, termos z gorącymi napojami etc. będą przydatne. Miejsce spotkania jest ustalane indywidualnie z uczestnikami.
Koszt całkowity to 560 zł .W cenie wyprawy jest ujęty koszt wypożyczenia czterech profesjonalnych lornetek 12x50 oraz czterech lornetek-noktowizorów generacji I+ 3,5x50 i latarek. Istnieje także możliwość wynajęcia przewodnika z autem (dodatkowy koszt dla max. 4-ch osób to 350 zł).

 

Bobry nad Narewką - wieczorem
Bobry nad Narewką - wieczorem

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ NA PRZEJEŻDŻKI BRYCZKAMI i SANIAMI Z POCHODNIAMI- niektóre z powyższych propozycji można zrealizować na zamówienie indywidualne także licencjonowaną bryczką czy saniami - więcej szczegółów w biurze ! Wszystkie z powyższych propozycji są przeprowadzane na terenie Białowieskiego Parku Narodowego i w przyległych do niego puszczańskich nadleśnictwach. Wynajęcie bryczki 4-osobowej na przejażdżkę do Rezerwatu Żubrów oraz na Szlak Dębów Królewskich wynosi dla czterech osób 210 zł. W naszej ofercie są bryczki i wozy konne od 4-ch do 18-tu osób . Cena w zależności od ilości osób oraz czasu trwania przejazdu .

PRZY WYJŚCIACH SPECJALISTYCZNYCH  POLECAMY NASZĄ WYPOŻYCZALNIĘ PROFESJONALNEGO SPRZĘTU OPTYCZNEGO . DLA TURYSTÓW WYCHODZACYCH Z NASZYMI PRZEWODNIKAMI WYNAJMUJEMY : LORNETKI 12X50 I LUNETY  15-45X65 ZE STATYWAMI.

  • LORNETKA 12X50 3 GODZINY = 13 PLN
  • LORNETKA 12X50 6 GODZIN = 22 PLN
  • LUNETA ZE STATYWEM 15-45 X 65 3 GODZINY = 45 PLN
  • LUNETA ZE STATYWEM 15-45 X 65 6 GODZIN = 70 PLN

Nie pobieramy kaucji za wypożyczane przedmioty a dysponentem sprzętu jest przewodnik , który po zakończeniu wycieczki odwozi sprzęt do biura PTTK . W wypadku uszkodzenia sprzętu z winy uczestnika jest on zobowiązany do pokrycia kosztów jego naprawy lub w wypadku niemożności jej dokonania pokrycia kosztu zakupu takiego samego sprzętu u oficjalnego dystrybutora .

ZAPRASZAMY DO SKORZYSTANIA Z NASZYCH PROPOZYCJI AKTYWNEGO ODPOCZYNKU . WYBIERAJĄC WĘDROWANIE Z PTTK WSPIERASZ TOWARZYSTWO UTRZYMUJĄCE I WYTYCZAJĄCE DLA CIEBIE SZLAKI TURYSTYCZNE . DZIĘKUJEMY ZA POMOC JAKIEJ NAM UDZIELISZ POZNAJĄC PUSZCZĘ Z NASZYMI PRZEWODNIKAMI !

MIŁO ZAPRASZAMY
DO ŻUBROWEJ PUSZCZY

Aby skontaktować się z nami skorzystaj z danych z kopertki.

PTTK białowieża